Zašto je misteriozni grad Žrnov nestao sa Avale?

Na mestu gde se danas uzdiže spomenik Neznanom junaku, nekada je postojala srednjovekovna tvrđava Žrnov.
Na mestu gde se danas uzdiže spomenik Neznanom junaku, nekada je postojala srednjovekovna tvrđava Žrnov. Ova zagonetna odluka o rušenju drevne građevine krije brojne teorije i misterije koje i dalje intrigiraju mnoge.

Na najvišem vrhu Avale, gde sada stoji čuveni spomenik Neznanom junaku, nekada se nalazila veličanstvena srednjovekovna tvrđava Žrnov, poznata i kao Žrnovan. Prvo su Rimljani izgradili utvrđenje na ovom strateški važnom mestu, da bi kasnije Srbi podigli tvrđavu koju su kasnije ojačali i proširili Osmanlije. Po legendi, ovde je vladao Porča od Avale, junak opisan u narodnim pesmama, čime je ovo mesto postalo još značajnije u istoriji.

Nažalost, većina Beograđana danas nije ni svesna da je ovde ikada postojala drevna tvrđava. U proleće 1934. godine, Žrnov je potpuno sravnjen sa zemljom, bez ikakvog traga ili obeležja koje bi podsećalo na njegovo postojanje. Tamo gde je nekada stajala tvrđava, danas se nalazi samo spomenik, bez bilo kakvog znaka da je ovo vredno arheološko nalazište ikada postojalo.

Naredbu za rušenje izdao je kralj Aleksandar Karađorđević, ali razlozi iza ove odluke ostaju do danas nejasni. Prema jednoj verziji, kralj možda nije u potpunosti shvatao značaj tvrđave i želeo je da ustupi „najlepše mesto na Avali“ za veliku jugoslovensku grobnicu posvećenu Neznanom junaku. Poznati vajar Ivan Meštrović stvorio je monumentalni spomenik sa šest karijatida u narodnim nošnjama, simbolizujući ujedinjenje Južnih Slovena.

Međutim, oko ovog rušenja ispletene su i brojne teorije. Neki smatraju da su kralj i Meštrović, kao navodni masoni, imali posebne razloge da unište Žrnov. Drugi veruju da je cilj bio brisanje tragova srpske istorije ili čak da je kralj bio u zabludi misleći da je tvrđava turska i samim tim nevažna.

Danas nema preostalih tragova ovog značajnog grada, a prava istina o rušenju Žrnova ostaje obavijena velom tajni.

Povezane vesti

Prvi polufinalisti

Survivor 2026 dobio prve polufinaliste: Ana izbačena nakon bolne izdaje, Lana se slomila i gušila u suzama

Svet Plus
pet, 1. maj
Sveti Vasilije Ostroški

Sveti Vasilije Ostroški: Čudo uklesano u steni - Zašto se na poklonjenje ide bos?

Svet Plus
uto, 12. maj | 08:40
1.maj prvomajski uranak

1. maj - Međunarodni praznik rada je mnogo više od roštilja: Zašto zapravo idemo na uranak?

Svet Plus
čet, 30. apr | 21:02
Viral na TikToku: Influenserka šokirala svet

Viral na TikToku: Influenserka šokirala svet – prestala je da pere lice, a evo kako sada izgleda

Svet Plus
sre, 8. april

Najčitanije vesti!

Sveti Vasilije Ostroški

Sveti Vasilije Ostroški: Čudo uklesano u steni - Zašto se na poklonjenje ide bos?

Svet Plus
uto, 12. maj | 08:40
1.maj prvomajski uranak

1. maj - Međunarodni praznik rada je mnogo više od roštilja: Zašto zapravo idemo na uranak?

Svet Plus
čet, 30. apr | 21:02
Đurđevdan običaji

Đurđevdan: Običaji, tradicija i narodna verovanja

Svet Plus
uto, 5. maj
 Baka (94) prvi put obukla venčanicu nakon 70 godina

Baka (94) prvi put obukla venčanicu nakon 70 godina: San koji je čekala ceo život

Svet Plus
sub, 7. mart

Najnovije vesti!

Šta će reći selo

Nevidljivi okovi Balkana – Zašto je tuđe mišljenje postalo naša mera vrednosti?

Svet Plus
uto, 12. maj | 22:27
Sveti Vasilije Ostroški

Sveti Vasilije Ostroški: Čudo uklesano u steni - Zašto se na poklonjenje ide bos?

Svet Plus
uto, 12. maj | 08:40
Neobična priča očuha i pastorke

Očuh joj tražio kiriju čim je napunila 18: Nije znao da je devojka zapravo vlasnica kuće, usledila je brutalna osveta

Svet Plus
sub, 9. maj
Profesionalna grliteljka

Kako je nastavnica likovnog stresnu učionicu zamenila terapijom zagrljaja i duplirala zaradu

Svet Plus
pet, 8. maj