Zašto sam stalno tužna - i kada nemam pravi razlog?
Imaš porodicu. Posao. Ljude oko sebe. Nisi sama. Nisi neuspešna. Ali danima, možda i mesecima... osećaš tugu. Tiho, stalno, bez jasnog razloga. Pitaš se: "Zašto sam stalno tužna?" Ako ti je ova rečenica prošla kroz glavu, znaj da nisi jedina. I nije tvoja krivica.Da li je normalno osećati tugu bez razloga?
Mnogo žena u 30-im, 40-im i 50-im godinama doživi periode tuge koja ne prolazi.Nema konkretnog povoda - nije se dogodilo ništa "strašno".Ali ipak, ta tuga je tu. I uporna je.Stručnjaci je nazivaju tiha tuga ili skrivena depresija. Nije dramatična. Nema suza svaki dan. Ali ima težinu. I iscrpljuje.
Foto: Freepik.com
Mogući razlozi zbog kojih se stalno osećaš tužno
- Hronični umor i emotivno sagorevanje - Kada godinama daješ sebe svima - deci, partneru, poslu - a zaboraviš na sebe, telo i psiha počnu da viču kroz tugu.
- Hormonski disbalans - Promene u ciklusu, ulazak u perimenopauzu, problemi sa štitnom - sve to utiče na raspoloženje.
- Gubitak smisla - Kada sve spolja izgleda „kako treba“, a iznutra više ne znaš šta te ispunjava.
Potisnute emocije iz prošlosti - Detinjstvo, gubitak, razočaranje, trauma - stvari koje nismo obradile ne nestaju. Samo se jave kroz tugu kada usporimo.
Tuga nije slabost - već znak da ti nešto fali
Tuga nije nešto čega treba da se stidiš. Niti moraš odmah da je „popraviš“.Ona je alarm tvog tela i duše da nešto trebaš sebi da vratiš – pažnju, slobodu, nežnost, smisao.Šta možeš da uradiš već danas
- Prestani da se preispituješ.
- Nisi razmažena. Nisi nezahvalna. Nisi luda.
- Piši dnevnik emocija. Svako veče par rečenica o tome kako si se zaista osećala.
- Provodi 15 minuta dnevno radeći nešto samo za sebe – bez koristi, bez svrhe, samo za dušu.
- Pričaj. Prijateljici. Terapeutu. Ili sebi u ogledalu. Ali reci naglas ono što nosiš.