Zdravlje

Ljubav

Živite zdravo: Trčanjem rešavate sve probleme

Svako od nas je bar jednom u životu potrčao za nekom osobom ili autobusom, uspešno ili bezuspešno. Da li ste znali da fizička aktivnost koja se odvija u paru može da utiče na poboljšanje veze između vas i vašeg partnera?

Živite zdravo: Trčanjem rešavate sve probleme



Naučnici sa Oksforda su došli do zaključka da je nivo endorfina prilikom vežbanja u paru daleko veći nego u slučaju da vežbate sami. Ako ste rešili da nađete para za trčanje, postoji idealno rešenje - Vaš partner. Trčanje sa ljubavnim partnerom je dobro iz više razloga: zajedno težite jedinstvenom cilju, ljubav motiviše, dolazi do povećanja samopouzdanja, libida, kvalitetno provedeno vreme.

Ako ste pušač, trčanje može predstavljati veliku pomoć u ostavljanju cigareta. Što ste aktivniji, vaše telo efikasnije izbacuje štetne materije iz tela, dok pušenje usporava ovaj proces. Trčanjem smanjujete psihičku zavisnost za cigaretama, poboljšavate raspoloženje smanjujući stres, nervozu i napetost, koje su posledice ostavljanja cigareta. Isto tako, ako ste pušač, trčanjem poboljšavate koncentraciju… Što pre ostavite cigarete, to će vašem organizmu trebati manje vremena da se oporavi od loših efekata pušenja.

Reakcija većine na iznad ispisane redove će zvučati ovako: "Sve je to lepo i korisno, ali kada da trčim kad nemam vremena?". Ako ste upravo pomislili istu ili sličnu rečenicu, znajte da ona suštinski ne proizilazi iz stvarnog nedostatka vašeg vremena, ona predstavlja samo još jedan izgovor u nizu. Problem nije u vremenu, problem je u vama.

Da biste se uspešno bavili bilo kojom fizičkom aktivnošću, oprema igra veoma veliku ulogu, to pogotovo važi za trčanje. Patike za trčanje, majice koje nisu pamučne, slojevito oblačenje zimi, čarape za trčanje, muške trenerke (pantalone za trčanje - protiv ojeda), kompresivni ili potporni brushalter (ako ste žensko), uglavnom sačinjavaju neophodan deo garderobera jednog rekreativnog trkača.

Pre trčanja veoma bitno je dobro zagrevanje celog tela, isto tako je važno znati kada se zaustaviti sa trčanjem, da biste uspešno i zadovoljno završili trening. Vremenom ćete prepoznati trenutak kada treba stati sa trčanjem. Ukoliko se preforsirate trčeći, vrlo je verovatno da ćete "pokupiti" sledeće: bol u kolenu, sindrom bola oko celog kolena, bol u potkolenici, upalu ligamenata kolena i pokosnice, upalu Ahilove tetive. Nemojte se lečiti sami ili Google-om, obratite se lekaru.

Hrana je vrlo bitna, kako pre, tako i posle trčanja. Da vas ne bi mučio stomak tokom treninga ili posle, bitno je da unosite u organizam pretežno ugljene hidrate, hranu koja je blaga, slabo začinjena. Izbegavajte hranu koja izaziva gasove (brokoli, pasulj, brokelj… ), mleko i mlečne proizvode, hranu koja sadrži vrlo malo dijetnih vlakana. Obrok bi trebalo da ima do 1000 kalorija, nikako preko, idealno je između 500 i 600 kalorija po obroku. Preporučuje se izbegavanje kofeina u pićima, gaziranih ili alkoholnih pića.

Ako ste našli para, ako ste "našli" izgubljeno vreme, ako se niste obeshrabrili čitajući kolumnu, izađite, zaključajte vrata za sobom i krenite trčeći.

Autor: B.B.
Izvor: wannabemagazine.com
Foto: runningmagazine.ca

Viber

Izvor: Svet Plus

Tagovi

lifestyle

Povezane vesti:


>