“Čovek danas ima sve više - ali sve manje mira“: Iguman Dimitrije o veri, usamljenosti i savremenom čoveku

U vremenu buke, brzine i neprekidne trke za informacijama, savremeni čovek sve češće oseća unutrašnji nemir, prazninu i usamljenost. Upravo o tome govorio je arhimandrit Dimitrije Plećević, iguman manastira Tumane, otkrivajući zbog čega ljudi danas imaju više nego ikada, a istovremeno sve manje mira i stvarne povezanosti sa sobom i drugima.
“Čovek danas ima sve više - ali sve manje mira“: Iguman  Dimitrije o veri, usamljenosti i savremenom čoveku
Foto: Youtube printscreen/K1
Život savremenog čoveka danas je ispunjen obavezama, informacijama i neprekidnom jurnjavom, ali uprkos tome mnogi se osećaju izgubljeno i emotivno iscrpljeno.

O duhovnoj praznini, usamljenosti i potrazi za mirom arhimandrit Dimitrije Plećević, iguman manastira Tumane, govorio je u podkastu „Za našim stolom“ na televiziji K1, ističući da tehnološki napredak i materijalna sigurnost nisu uspeli da čoveku donesu unutrašnji spokoj.

“Oduvek sam želeo ovakav život”

Na samom početku razgovora, otac Dimitrije govorio je o svom životnom putu i odluci da ode u monaštvo.

"Ne mogu da kažem da sam bio zbunjen. Oduvek sam želeo više i kada čovek nešto iskreno želi, pronađe put do toga. Još od detinjstva sam imao želju da živim ovakav život. Naravno, kao i kod svakog čoveka, bilo je uspona i padova, trenutaka slabosti i preispitivanja, ali ta želja je uvek ostajala“, rekao je on.

Dodao je da monaški život ne znači odsustvo iskušenja, već drugačiji način suočavanja sa njima.

"Ljudi često misle da monasi nemaju dileme, sumnje ili unutrašnje borbe. To nije tačno. Razlika je samo u tome kako se čovek nosi sa tim iskušenjima. Danas je duhovni pristup životu postao stran jer je čovek okupiran pukim funkcionisanjem i preživljavanjem“, objasnio je arhimandrit Dimitrije.

Povezane vesti

“Moderni čovek nikada nije bio nemirniji”

Govoreći o savremenom društvu, istakao je da čovek danas ima više mogućnosti nego ikada ranije, ali i sve manje unutrašnjeg mira.

"Moderni čovek ima više materijalnog blagostanja nego njegovi preci, ali nikada nije bio nemirniji. Problem nije samo u spoljnim okolnostima, već u tome što je čovek izgubio vezu sa sopstvenom dušom. Sve je ubrzano, sve je trenutno dostupno, ali je čovek iznutra prazan“, rekao je.

Posebno se osvrnuo na usamljenost kao jednu od najvećih bolesti današnjice.

"Ljudi su danas veoma usamljeni. To se vidi na njihovim licima, čak i kada pokušavaju da sakriju. Svi gledaju u telefone, svi su u nekoj virtuelnoj komunikaciji, a stvarnih odnosa je sve manje. Čovek je pobegao od prirodnog života i od drugih ljudi“, smatra iguman Tumana.

Vera ne može da postoji samo preko interneta

Kako kaže, društvene mreže i tehnologija mogu biti korisne, ali samo ukoliko čoveka vode ka stvarnom susretu i zajedništvu.

"Crkva treba da koristi medije i društvene mreže kako bi pozvala ljude u crkvu, na stvaran susret i molitvu. Ne možemo misliti da smo prisustvovali liturgiji samo zato što smo je gledali preko interneta“, rekao je.

U razgovoru je govorio i o odnosu čoveka prema veri i Bogu.

"Ljudi se uglavnom sete Boga kada imaju problem. Svi znaju da traže, ali retko ko zna da zahvali. Čovek često ulazi u odnos sa Bogom kao u neku trgovinu – dolazi samo kada mu nešto treba“, istakao je.

Foto: Youtube prinrscreen/TV Hram

Tumane kao mesto utehe i nade

Govoreći o manastiru Tumane, kroz koji godišnje prođu stotine hiljada vernika, arhimandrit Dimitrije naglasio je da ljudi najčešće dolaze zbog mira, utehe i nade.

"Mnogi dolaze zbog bolesti, tuge, straha, anksioznosti ili porodičnih problema. Ima i onih koji dolaze samo da zahvale Bogu. Ljudi traže utehu i smisao, a crkva je tu da ih usmeri i pomogne im“, rekao je.

Posebnu pažnju privlače i brojna svedočenja vernika o isceljenjima i čudima koja povezuju sa molitvama u Tumanu.

"Postoje stotine svedočenja, a još više onih koja nikada nisu zapisana. Ljudi dolaze sa ogromnom verom i željom da zahvale Bogu. Ne dolaze da promovišu manastir, već da posvedoče da im je vera pomogla“, objasnio je.

“Bez dece je sve pod znakom pitanja”

Dotakao se i kritika koje se povremeno upućuju manastiru Tumane i njegovom bratstvu.

"Uvek će biti ljudi koji traže nešto negativno. Ali da nema ljubavi, vere i duhovne snage, ne bi se toliko ljudi okupljalo u Tumanu. Mi nikada nismo gradili kult ličnosti, već smo uvek isticali Boga i svetitelje“, poručio je.

Govoreći o mladima i monaštvu, istakao je da danas ima manje mladih koji se odlučuju za taj put, ali da razlog vidi i u opštem padu nataliteta.

"Danas je manje dece, pa je manje i monaha. Kada bude više dece, biće svega više. Bez dece je sve pod znakom pitanja“, upozorio je.

Na kraju razgovora poslao je poruku svim vernicima i mladima koji tragaju za smislom.

"Ono što čovek oseća u srcu ne treba da zatrpa niti da ga se plaši. Treba hrabro krenuti putem na koji ga Bog poziva. A svi ostali treba da budu pravi hrišćani i da druge ljude tretiraju onako kako bi voleli da drugi tretiraju njih“, zaključio je arhimandrit Dimitrije.

Povezane vesti

Ceca Ražnatović govori o malom Dimitriju

Ko je mali Dimitrije zbog kog je Ceca Ražnatović prekinula koncert u Aranđelovcu?

Svet Plus
9. mart 2025.

Najčitanije vesti!

Operisala nos da da joj deca ne bi imala ružan

Manekenka postala glavni hit na mrežama: Operisala nos da da joj deca ne bi imala ružan

Svet Plus
pet, 5. jun
Dečak koji je rasplakao region

Video koji je rasplakao region: Dok se bori protiv opake bolesti, drugari su mu na maturi pokazali da nikada neće biti sam

Svet Plus
čet, 4. jun
Iguman Dimitrije u emsiji "Za našim stolom"

“Čovek danas ima sve više - ali sve manje mira“: Iguman Dimitrije o veri, usamljenosti i savremenom čoveku

Svet Plus
pon, 18. maj | 12:17
Baka i deka 70 godina braka

Ljubav koja prkosi vremenu: Proslavili 70 godina braka okruženi sa preko 200 potomaka

Svet Plus
sre, 3. jun

Najnovije vesti!

Par kupio celu ulicu zbog duga

Par kupio celu ulicu u najbogatijem delu San Franciska za 90.000 dolara: Sve je počelo zbog poreskog duga od 994 dolara

Svet Plus
ned, 7. jun | 11:30
Operisala nos da da joj deca ne bi imala ružan

Manekenka postala glavni hit na mrežama: Operisala nos da da joj deca ne bi imala ružan

Svet Plus
pet, 5. jun
Dečak koji je rasplakao region

Video koji je rasplakao region: Dok se bori protiv opake bolesti, drugari su mu na maturi pokazali da nikada neće biti sam

Svet Plus
čet, 4. jun
Baka i deka 70 godina braka

Ljubav koja prkosi vremenu: Proslavili 70 godina braka okruženi sa preko 200 potomaka

Svet Plus
sre, 3. jun