Danas, zahvaljujući proaktivnom i edukativnom radu na društvenim mrežama, svest o značaju mentalnog zdravlja konačno raste. Tabui oko osetljivih tema, poput mentalnih bolesti, polako se ruše baš preko ovih platformi, često zahvaljujući poznatim ličnostima koje se otvaraju. Na primer, glumica i pevačica Selena Gomez javno je pričala o svojoj anksioznosti, dok je supermodel Kendal Jener podelila iskustva sa hipohondrijom.
Samodijagnoza
Stručnjaci iz oblasti mentalnog zdravlja svojim jasnim i naučno utemeljenim objavama uspešno destigmatizuju ove teme i pomažu ljudima da bolje razumeju o čemu je reč. Ipak, fenomen samodijagnoze koji se širi mrežama pokazuje da mladi žele da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem i budu aktivni u tome. Ali, tamo gde su šanse za pomoć, vrebaju i rizici.Nažalost, neki korisnici dele informacije koje, iako iz dobre namere, mogu više širiti paniku nego što pomažu. Istraživanja kažu da je čak 30% onih koji su sami sebi postavili dijagnozu doživelo nepotreban stres i anksioznost, a manje od polovine njih je svoje sumnje proverilo kod lekara ili psihologa. Za mnoge, ta samodijagnoza ostaje jedina.
Nije sve patologija
Društvene mreže mogu biti i korisne jer često motivišu ljude da potraže stručnu pomoć uživo. Alati poput samotestova za depresiju mogu biti koristan prvi korak, kaže dr Tomas Niderkrotentaler, stručnjak za javno mentalno zdravlje.Ipak, za tačnu dijagnozu poremećaja poput ADHD ili autizma, nisu dovoljni laički testovi – neophodan je pravi odnos između pacijenta i lekara. Takođe, postoji opasnost da se normalna ponašanja pogrešno shvate kao bolest.Važno je shvatiti da objave na mrežama nikad ne mogu zameniti profesionalnu dijagnostiku ili terapiju. One služe da podignu svest i informišu, ali samo licencirani stručnjaci mogu dati validnu dijagnozu i pružiti pravu podršku.Kako gledaš na samodijagnozu ADHD preko TikToka i Instagrama?