"Preosetljiv je", "Ne znaš šta će ga izbaciti iz takta", "Kao da hodaš po jajima" - mnogi roditelji danas osećaju da su njihova deca češće nervozna, burno reaguju i brzo planu. Ali šta ako problem nije u detetu - već u svetu oko njega?
1. Previše stimulacije - mozak ne stiže da obradi
Deca su danas izložena neprekidnim slikama, zvucima, informacijama – od jutra do večeri.Tableti, televizori, telefoni, buka - sve to dovodi da mozak deteta se previše stimuliše i ne stiže da se smiri.
2. Nedostatak predvidivosti – haotičan ritam
Deci je potrebna rutina jer im daje osećaj sigurnosti.Previše aktivnosti, neredovno spavanje i brzi obroci čine da dete nikada ne zna šta sledi - i to ga čini nervoznim.
3. Emocije bez imena - dete ne zna da objasni
Kada dete oseća nešto što ne ume da imenuje - ono to pokazuje kroz
ponašanje. Plač, vrištanje, udaranje, povlačenje - to su često znaci da je u njemu osećaj koji ne ume da ispriča.
4. Odrasli pod stresom - dete to upija
Roditelji su često anksiozni, umorni, pod pritiskom. Deca to osete i ponašaju se u skladu sa emocijama koje nisu njihove – već preuzete.
5. Očekivanja koja ne prate razvoj
Od dece se sve češće očekuje da se ponašaju "kao odrasli u malom telu". Kada tražimo smirenost, razumevanje i disciplinu - a dete još nema razvijene kapacitete za to - dolazi do frustracije i pobune.
Zaključak
Nervozno dete nije
loše dete. Ono je glasnik. Pokazuje da nešto treba da se promeni - u okruženju, pristupu, ritmu. Ne traži savršenstvo - traži mir, prisustvo i tvoje razumevanje.