Kineski SUV preplivao Jangce i postao rečni delfin

Kineski SUV Jetour Zongheng G700 prešao je reku Jangce za 22 minuta i dokazao da terenci mogu mnogo više od vožnje po kopnu.
Kineski SUV preplivao Jangce i postao rečni delfin
Foto: Youtube printscreen/4Drive Time
Ovaj model, koji dolazi iz fabrike čuvenog proizvođača Chery, 16. oktobra 2025. godine ušao je u istoriju kao prvi SUV koji je prešao reku Jangce na vodi.

Polazak je bio iz grada Vuhu, sedišta kompanije Jetour - idealnog mesta za testiranje vozila koje kombinuje tehnologiju kopna i vode.

Preporučene vesti

Tehnologija koja prkosi vodi

Put od 1,48 kilometara prešao je za 22 minuta, krećući se prosečnom brzinom od 7 km/h i savladavajući rečne struje do 10 km/h. Tokom čitavog prelaska, G700 je održavao stabilnost i kontrolu, pokazujući da spoj snage i tehnologije može i doslovno - da ispliva.

Tehnologija koja ne poznaje granice

Jetour Zongheng G700 nije običan SUV. Njegova karoserija je potpuno zatvorena, bez šavova i otvora kroz koje bi voda mogla da uđe. Sistem za cirkulaciju vazduha održava pritisak i sprečava prodiranje vlage čak i kada je vozilo u vodi. Pokreće ga snažan 800-voltnи pogon sa modernom baterijom, dok specijalan žiroskop brine o tome da vozilo ostane stabilno i ravno, bez obzira na talase.

Drugim rečima – ovaj SUV je gotovo neprobojan za vodu i mirno „plovi“ čak i tamo gde biste očekivali da auto odavno stane.

Snaga i izdržljivost

Ispod haube se krije 2.0-litarski turbo motor sa 208 konjskih snaga, koji u kombinaciji sa električnim motorima daje ukupno 751 KS. Zbog toga G700 od 0 do 100 km/h stiže za samo 4,6 sekundi – brže nego mnogi sportski automobili.

Sa rezervoarom od 100 litara i baterijom od 34 kWh, vozilo ima električni domet od oko 150 km, dok ukupno može da pređe i do 1.400 km – dovoljno za put od Beograda do Pariza bez zaustavljanja, i uz mogućnost da usput prepliva reku, prenosi citymagazine.si.

Luksuz koji se meri u verzijama

Na kineskom tržištu Jetour Zongheng G700 dolazi u četiri verzije, po ceni od oko 42.000 do 52.000 evra. Dakle, za vrednost prosečnog stana možete dobiti vozilo koje s lakoćom savladava i planine i reke.

Jetour Zongheng G700 dokazuje da auto više ne mora samo da vozi - može i da pliva. Budućnost vozila izgleda sve uzbudljivije, a ovaj model je prvi koji to i pokazuje u praksi.

Najčitanije vesti!

Aranđelovdan - običaji i verovanja

Aranđelovdan - običaji, verovanja i simbolika jednog od najvećih srpskih praznika

Svet Plus
čet, 20. nov | 19:51
Mačke prave žurku noću

Vlasnik postavio kameru da vidi šta mačke rade noću - snimak ga je ostavio bez reči

Svet Plus
uto, 25. nov | 12:13
Četiri jazavičara u novogodišnjim pidžamama leže u krevetu pod prazničnim lampicama

Jazavičari u novogodišnjim pidžamama oduševili svet - 19 miliona pregleda za tri dana

Svet Plus
pet, 5. decembar
Emotivni govor oca na ćerkinom venčanju

Govor oca na venčanju ćerke rasplakao mnoge: "Predajem ti drugi deo svog srca, nemoj da zezneš"

Svet Plus
pon, 3. novembar

Najnovije vesti!

Dečak od 3 godine postao najmlađi FIDE šahista

Sarvagya Singh Kushwaha: Dečak od 3 godine postao najmlađi šahista

Svet Plus
ned, 7. dec | 19:13
Novozelandsku reporterku udario galeb

Ptičji napad pred kamerom: Reporterku udario galeb tokom snimanja

Svet Plus
sub, 6. dec | 20:17
Četiri jazavičara u novogodišnjim pidžamama leže u krevetu pod prazničnim lampicama

Jazavičari u novogodišnjim pidžamama oduševili svet - 19 miliona pregleda za tri dana

Svet Plus
pet, 5. decembar
prikaz Presvete Bogorodice u hramu

Vavedenje Presvete Bogorodice: Praznik nade, zaštite i posvećenosti

Svet Plus
čet, 4. decembar