Manastir Kasteljan: Mesto stvarnog lečenja gubavaca i tajna "Kalkanskih krugova"

Serija "Kalkanski krugovi" zaintrigirala je gledaoce, a otkrića vezana za snimanje ove misteriozne drame otkrivaju fascinantnu lokaciju u središtu radnje.
Serija "Kalkanski krugovi" oduševila je gledaoce, a sada otkrivamo gde je sniman manastir u Zabranu, u kojem su lečeni gubavci. Manastir Kasteljan, smešten na padinama Kosmaja, skriva bogatu istoriju i mističnu povezanost sa starim vremenima.

Da li ste se ikada zapitali gde je sniman zapušteni manastir u Zabranu, mesto koje ima duboke istorijske korene?

Pravo mesto je pravoslavni manastir Kasteljan, koji se nalazi na severoistočnoj padini Kosmaja, u malom selu Nemenikuće, nedaleko od Aranđelovca.

Kasteljan je manastir bogate istorije, podignut na ruševinama rimskog utvrđenja iz 2. veka nove ere, a njegova glavna funkcija u to vreme bila je zaštita rudnika na Kosmaju. Serija "Kalkanski krugovi" donosi priču o lepotici zatvorenoj među zidinama ovog drevnog zdanja iz 14. veka, koja pati od gube, bolesti koja je bila duboko ukorenjena u istoriji ovog manastira. Veruje se da je upravo manastir Zabran podario ovoj ženi večnu lepotu i možda produžio njen život.

Manastir Kasteljan, posvećen Svetom Đorđu, potiče iz vremena kralja Dragutina, a u 15. veku je proširen kupolom, zahvaljujući despotu Stefanu Lazareviću. Ipak, usled napada Turaka, manastir je uništen u 17. veku i dugo je bio zapušten. Ipak, postojala je jedna specifičnost - manastir je bio poznat kao mesto lečenja kožnih bolesti, uključujući gubu, što je u seriji "Kalkanski krugovi" oslikano kao ključna radnja.

Zanimljivo je da je Kasteljan bio skoro potpuno zaboravljen sve do 70-ih godina prošlog veka, kada je otkopan i otkrivena je časna trpeza sa urezanim likom jelena, kao i fragmenti fresaka koji ukazuju na to da je manastir nekada bio bogato ukrašen. Tek na Đurđevdan 2000. godine, posle tri veka, ponovno je održana služba u ovom svetilištu, a postavljen je i novi iguman, Jeftimija, kako bi ubrzao obnovu manastira. Iako je plan obnovljen, još uvek nije doživeo punu realizaciju.

Manastir Kasteljan, s obzirom na svoju istorijsku i kulturnu vrednost, svakako ima potencijal da bude simbol obnove. Možda će popularnost serije "Kalkanski krugovi" doprineti njegovoj rekonstrukciji i ponovnom oživljavanju.

Slične vesti

Ubice mog oca 7 epizoda 12: Vitko privodi Madam

Ubice mog oca 7 epizoda 12: Vitko privodi Madam!

Svet Plus
pet, 9. maj
Ubice mog oca 7, epizoda 11: Atentat, novi dokazi i pretnje!

Ubice mog oca 7, epizoda 11: Atentat, novi dokazi i pretnje!

Svet Plus
čet, 8. maj
Ubice mog oca 7, epizoda 10: Klopka i tajne

Ubice mog oca 7, epizoda 10: Klopka i tajne

Svet Plus
pet, 2. maj
Dragan Mićanović u ulozi Mihajla Pupina sedi zamišljen u automobilu sa bradom, brkovima i naočarima

Počelo snimanje serije "Pupin": Dragan Mićanović u ulozi srpskog genija!

Svet Plus
sub, 10. maj

Najnovije vesti!