Pevač Sloba Radanović izrazio je duboko saučešće porodicama
Stravičan požar u diskoteci „Puls“ u Kočanima, u kojem je život izgubilo najmanje 59 ljudi, a više od 150 je povređeno, šokirao je region. Pevač Sloba Radanović izrazio je duboko saučešće porodicama nastradalih i istakao koliko pirotehnika u zatvorenim prostorima može biti opasna, govoreći iz ličnog iskustva.
„Ovo može biti smrtonosno“
Sloba je ispričao da se više puta susreo sa situacijama u kojima su pirotehnička sredstva ugrožavala i njega i publiku tokom nastupa.
"Znam koliko je to opasno jer sam i sam doživeo te momente. Kada neko upali prskalice, dim se diže i zadržava u vazduhu, a bina je obično izdignuta, pa ga mi prvi udišemo. Dešavalo mi se da nakon toga ne mogu da dišem, grlo mi se stegne, kašljem i ne mogu da nastavim s pevanjem. A kada se koristi jača pirotehnika, kao u slučaju Kočana, dovoljan je trenutak nepažnje da se desi katastrofa." - rekao je pevač za
Kurir.
Dodao je da se u klubovima često ne vodi računa o ventilaciji, što dodatno povećava rizik od nesreća.
„Jedini nastup koji sam morao da prekinem“
Pevač se prisetio i jedne od najneprijatnijih situacija u svojoj karijeri, kada su ekstremni uslovi u klubu gotovo doveli do prekida koncerta.
"Bilo je toliko vruće, ventilacija nije radila, klima nije funkcionisala. To je jedini nastup koji sam morao da prekinem na više od sat vremena. Ljudi su izlazili napolje jer nisu mogli da dišu. Kada se tome doda pirotehnika, situacija može da postane smrtonosna." - ispričao je Sloba.
Tragedija koja je potresla region
Podsetimo, požar u diskoteci „Puls“ izbio je u noći između subote i nedelje, a među poginulima su i muzičari koji su nastupali te večeri, uključujući pevača Andreja Gorgijevskog, bubnjara Gorgija Gorgijeva, klavijaturistu Filipa Stevanovskog, gitaristu Aleksandra Kolarova i fotografa Aleksandra Efremova.
Najmlađa žrtva
Najmlađa žrtva imala je samo 14 godina, a povređeni su prebačeni u bolnice u Severnoj Makedoniji i okolnim zemljama, uključujući Srbiju, gde je hospitalizovano više od 20 pacijenata. Vojska Srbije organizovala je transport povređenih avionima.
Građani Kočana okupili su se kako bi odali počast nastradalima, paleći sveće na ulicama i učestvujući u protestima. Tokom okupljanja došlo je i do nemira – napada na zgradu opštine i lokal u vlasništvu vlasnika diskoteke.
Ova tragedija ponovo je pokrenula pitanje bezbednosti u noćnim klubovima i neadekvatne kontrole upotrebe pirotehnike u zatvorenim prostorima.