Na granici sa Austrijom izbila je bolest "slinavka i šap", koja može izazvati zabunu zbog sličnosti sa jednom ljudskom bolešću.Bolest slinavke i šapa (FMD) ponovo se pojavila i sada je bliža Austriji nego u poslednjih 40 godina. Prvi slučaj epidemije prijavljen je 26. marta u Mađarskoj, samo deset kilometara od austrijske granice.Nekoliko dana kasnije, 31. marta, još jedan zabrinjavajući slučaj potvrđen je u Slovačkoj, i to na potpuno novoj lokaciji, ponovo desetak kilometara od granice.

Foto: Freepik.com
Kritična situacija za Austriju
Vodeći virusolog Norbert Novotni sa Univerziteta veterinarske medicine u Beču upozorava da je situacija ozbiljna, ali pre svega za životinje i poljoprivredna gazdinstva. „Ljudi zapravo nisu osetljivi domaćini virusa slinavke i šapa“, objašnjava on, napominjući da su u svetu dokumentovani samo retki slučajevi kod ljudi, ali da ih treba posmatrati sa oprezom.Sličnost sa bolešću šaka, stopala i usta
Slinavka i šap pogađa sve vrste životinje, uključujući goveda, svinje, ovce, koze i divlje vrste poput jelena. Simptomi uključuju visoku temperaturu i pojavu bolnih plikova u ustima, na papcima i vimenu.Povezane vesti
Međutim, virusolog ističe da postoji rizik od zabune sa bolešću šaka, stopala i usta (HFMD), koja pogađa prvenstveno decu.Ova infekcija izaziva sitne plikove na rukama, stopalima i u ustima, često praćene blagom temperaturom. Prema nemačkom Institutu Robert Koh (RKI), zbog sličnih simptoma može doći do pogrešnih dijagnoza.
Ključna razlika između virusa
Iako oba oboljenja izazivaju slične simptome, njihovi uzročnici su potpuno različiti. Virus slinavke i šapa pripada porodici Picornaviridae, izuzetno je zarazan i može naneti ogromnu štetu stočarstvu.S druge strane, bolest šaka, stopala i usta uzrokuju enterovirusi, isključivo pogađa ljude i smatra se bezopasnom. Simptomi nestaju spontano nakon nekoliko dana, bez trajnih posledica.Uprkos ozbiljnosti epidemije među životinjama, stručnjaci naglašavaju da nema razloga za paniku među ljudima, ali je neophodna pažnja kako bi se sprečilo širenje virusa u stočarskim oblastima.