Povrće ima odlična antioksidativna svojstva, koja štite telo od bolesti i jačaju imunitet. Osim toga, prepuni su vlakana koji apsorbiraju višak vode i podstiču rad probavnog sistema.
Najpopularnije i najčešće konzumirano zeleno lisnato povrće nije i najzdravije. Stručnjaci preporučuju tri najzdravije vrste zelenog lisnatog povrća, koje svakako zaslužuju svoje mesto na vašem tanjiru.
SpanaćOvo povrće je bogat izvor gvožđa, kalcijuma i velikog broja vitamina. Jedna od najvažnijih karakteristika spanaća je ta što se učinkovito bori protiv raka prostate, najučinkovitije od svih ostalih vrsta zelenog lisnatog povrća.
Ako se spanać konzumira kao kuvan, preporučuje se da kuvanje ne traje duže od jednog minuta, kako bi se zadržala sva lekovita svojstva ove biljke. Spanać je odličan i sirov, u obliku salate.
BlitvaBlitva je jedna od najzdravijih vrsta lisnatog povrća, a većini ljudi je i ukusna. Odličan je izvor vitamina A i C. Bogata je gvožđem i brojnim vlaknima. Naučnici su dokazali da blitva štiti zdravlje srca, očiju, probavnog sistema i smanjuje učestalost glavobolja.
Blitvu se kuva tri do pet minuta kako ne bi izgubila svoja lekovita svojstva.
KeljBogat je vitaminima A, C, K i B6. Takođe je odličan izvor magnezijuma i kalcijuma.
Njegova antioksidativna svojstva smanjuju nivo slobodnih radikala u telu i smanjuju rizik od nastanka raznih bolesti, uključujući i neke vrste raka. Kelj će sniziti nivo lošeg holesterola i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti i štititi zdravlje vaših očiju.
Soso od spanaća za šagete, makarone, kuvani krompir:500 grama spanaća
2 čena belog luka
200 grama sitno seckane slanine
1 kašika brašna
2 decilitra mleka Priprema:Na kratko obariti spanać i izblendati ga.
Propržiti na maslinovom ulju beli luk pa dodati slaninu i još kratko propžiti.
Dodati spanać, promešati pa naliti mlekom u koje ste umešali kašiku brašna.
Ostaviti da se ukrčka ali uz mešanje.
Ako vam je sos pregust, dodati još mleka, do željene gustine.
Posoliti po želji i dodati začine koje volite.
Prijatno!