Zdravlje

Ljubav

Ren u borbi prehlade i gripa! Ubrzava i metabolizam! Jedite ga zimi!

Ren u borbi prehlade i gripa! Ubrzava i metabolizam! Jedite ga zimi! Ren se preporučuje u hladnim periodima jer je dokazano da njegove arome pomažu u sprečavanju i lečenju prehlada.

Ren u borbi prehlade i gripa! Ubrzava i metabolizam! Jedite ga zimi! Svet Plus






Koren rena je mnogima omiljeni dodatak zimskim jelima, a prepoznatljiv je po svom jakom mirisu i ukusu, kada se izrenda. Može da se koristi tokom cele godine kao hrana, za kuvanje čaja, pripremanje obloga, a ubrzava metabolizam, čisti organizam i poboljšava cirkulaciju.


Svež koren rena je bogat vitaminom C, a uz njega sadrži i kalcijum, kalijum, magnezijum i eterična ulja koja mu i daju ljutinu. Posebno dobrim se smatra da ga dodate masnim jelima jer podstiče probavu tako što stimuliše lučenje želudačnih i crevnih sokova.

 

Ren se preporučuje u hladnim periodima jer je dokazano da njegove arome pomažu u sprečavanju i lečenju prehlada. Konzumacija rena podstiče otpuštanje sluzi pa tako umiruje kašalj, a olakšava i simptome upale sinusa. Kod prehlade može da se koristi narendan, kuvan u mleku ili pomešan s medom.



Kako čuvati i koristiti namirnicu

 

Čuvajte svež koren rena u papirnatoj kesi i to do sedam dana, ili ga isecite na sitne komade i zamrznite do upotrebe. Ako želite da narendate ren, učinite to samo s onom količinom koja vam je potrebna za obrok jer će vrlo brzo da izgubi svežinu. Ren se tradicionalno koristi kao prilog jelima ili sos. Jedite ga sirovog jer kuvanje uništava njegovu specifičnu aromu.

 






OVE NAMIRNICE POGORŠAVAJU PREHLADU


1. Kupovni voćni sokovi

 

Isceđeni voćni sokovi prepuni su vitamina i minerala koji su bolesnom telu preko potrebni, ali to ne važi i za kupovne sokove. Naime, takvi napici u sebi sadrže velike količine šećera koji se veže za krvne sudove i "krade" vitamine iz tela, pa samim tim slabi imunitet.



2. Pržena hrana

 

Pržena hrana nije zdrava ni kada smo zdravi, a zamislite samo koliko je onda štetna za oslabljeno telo. Ona je prepuna zasićenih masnoća koje su teške za probavu i mogu značajno da poremete probavni sistem organizma koji tokom bolesti ionako ne radi punom snagom.



3. Kafa

 

Kada smo bolesni, trebalo bi da pojačamo unos tečnosti. Kafa, odnosno kofein kao glavni sastojak crnog napitka deluje kao vrlo snažan diuretik, što može da izazove dehidrataciju već oslabljenog organizma.



4. Kisele namirnice

 

Kisele namirnice mogu da iritiraju već bolešću oštećenu sluzokožu, što može dodatno da pojača simptome bolesti. U tu grupu spadaju ukiseljeno povrće, citrusi, posebno pomorandža i paradajz u svim oblicima. Citruse pre iscedite i promešajte s toplim napitkom i medom.



5. Alkohol

 

Baš poput kafe, alkohol "tera" tečnost iz tela i samim tim može da uzrokuje dehidrataciju, a mešanje alkohola i nekih lekova može da smanji njihovo delovanje. Iako istraživanja potvrđuju da čaša vina uz obrok jača imunitet, kada ste bolesni, takvu naviku izbacite i zamenite je čašom prirodnog soka ili čaja.


6. Mlečni proizvodi

 

Iako mlečni proizvodi sadrže proteine i vitamin D koji pomaže jačanju organizma, isto tako pojačavaju izlučivanje prirodne sluzi u organizmu što može dodatno da pojača kašalj.


Ostale teme vezane za zdravlje i mršavljenje, možete pronaći OVDE  





Viber

Autor: O.J
Izvor: svetplus.com/Still

Povezane vesti:


>